Народний депутат, заступник Голови Партії регіонів, член Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки, міністр вугільної промисловості в Опозиційному уряді Сергій Тулуб як автор прийнятого 25 червня 2009 року парламентом Закону України, яким внесено зміни до деяких законів України з метою впорядкування питань соціального захисту населення, яке проживає на території зони спостереження ядерних установок й інших подібних об'єктів, прокоментував ключові його положення.
«Перш за все, хочу висловити вдячність колегам за слушні зауваження і пропозиції до закону, за підтримку при голосуванні, а галузевим експертам, мерам міст-супутників АЕС, керівництву Енергоатому і Атомпрофспілки – за активну фахову роботу над його підготовкою. Справді спільна праця - за закон проголосувало 367 парламентарів практично з усіх фракцій, - наголосив депутат-регіонал.
Коментуючи мету прийняття прийнятого закону, Сергій Тулуб зазначив: «Ми щиро засвідчуємо свою повагу до атомників, зусиллями яких країна отримує майже кожний другий кіловат електроенергії.
В статті 12 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” передбачено право населення територій, на яких розміщені, наприклад, атомні енергоблоки, на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності цих ядерних установок.
Під час зустрічей із нашими виборцями мені важко було пояснювати, чому закон, прийнятий 14 років тому, досі не виконується. А причина проста - не розробили і не ухвалили свого часу конкретний механізм реалізації положень статті 12.
Щойно прийнятий закон цю прогалину усунув і конкретизував організаційно-правові підстави і, що найголовніше - джерела фінансування соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Фінансовими спонсорами, образно кажучи, будуть, зокрема, атомні електростанції, які відраховуватимуть до спеціального фонду державного бюджету один відсоток від обсягу реалізованої ними електроенергії.
Якщо захочемо збудувати нові атомні блоки, а це має погоджуватися з територіальними громадами, з місцевою владою, то законом Кабінет Міністрів України зобов’язаний встановити відповідні відрахування (на підставі пропозицій органів місцевого самоврядування та виконавчої влади) і врахувати необхідний обсяг коштів у кошторисі будівництва кожного нового об’єкта».
«Грошей у місцевої влади катастрофічно не вистачає. От що сьогодні найбільше болить у мерів міст-супутників АЕС чи керівників обласних рад і адміністрацій?» - задається питанням політик.
«Їм потрібні, насамперед, інвестиційні кошти в розвиток територій – для будівництва об'єктів соціального призначення, захисних споруд, що використовуються при аваріях, створення спеціальної соціальної інфраструктури. Впевнений - керівники органів місцевого самоврядування і виконавчої влади найефективніше розпорядяться коштами територіальних громад. Саме їм найкраще відомі проблеми територіальних громад», - пояснює він.
«Але для цього, – підкреслює Сергій Тулуб, – місцевим керівникам, яких обрали наші громадяни, ще потрібний чіткий алгоритм, за яким би вони завчасно знали, скільки і коли надійде цільових коштів до місцевих бюджетів. Нам вдалося вирішити і цю задачу. Наприклад, окремим положенням закону встановлено, що розподілятимуться між місцевими бюджетами відрахування операторів ядерних установок у такому співвідношенні: в обласний бюджет надійде 30 відсотків від обсягу цільових надходжень в спецфонд державного бюджету, в районні і міські бюджети зон спостереження (за виключенням міст-супутників) - 55 відсотків і в бюджет міста-супутника - 15 відсотків».
Із задоволенням політик відзначив і те, що «органам місцевого самоврядування і виконавчої влади, територіальним громадам щойно прийнятим законом делегована більша самостійність у питаннях управління, розподілу та контролю за цільовим використанням коштів соціально-економічної компенсації ризику населення».
Особливий акцент народний депутат зробив на тому, що «віднині саме законом, чого раніше не було, закріплено пільговий режим енергоспоживання для населення, яке проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, у розмірі 70 відсотків від рівня діючого тарифу для відповідної групи населення. І ця норма вступить в дію одразу після підписання закону Президентом України».
«Проте не все задумане цього разу вдалося вирішити. Перш за все, один відсоток від реалізованої електроенергії – не такі вже й вагомі кошти. Надто багато накопичилося проблем у містах-супутниках АЕС.
Але незрівнянно більше проблем на територіях видобування і переробки уранових руд. Це відчувається під час зустрічей з окремими керівниками Дніпропетровської і Кіровоградської областей. Надто вже складні й фінансово обтяжливі проблеми, накопичені роками. Потребують додаткового вивчення, і Комітетом з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки Верховної Ради України вже прийнято таке рішення. Отже попереду наступні задачі у справі покращення захисту наших громадян» - сказав народний депутат України в переддень свята утвердження державного суверенітету і незалежності України.
Прес-служба народного депутата України Сергія Тулуба
|