Пропонований президентом проект нової Конституції України розглянула Венеціанська комісія і депутати Верховної Ради. Задоволеним не виявився ніхто. Міністр юстиції Микола Оніщук стверджує: "Комісія дала позитивну оцінку проекту президента як такому, який відповідає стандартам Ради Європи і Європейській правовій конституційній доктрині". Зрозуміло, що коректність формулювань Венеціанської комісії викликана як дипломатичним етикетом, так і загалом досить байдужим ставленням до сьогоднішніх особливостей політичної ситуації в Україні. Венеціанська комісія – це, по суті, якесь бюро експертів у області конституційного права з різних країн світу, яке може перевіряти проекти основного закону тієї або іншої держави на предмет відповідності загальним нормам європейської демократії. Її можна порівняти з ВТК, перевіряючим придатність якого-небудь інструменту до роботи, але це не має ніякого відношення до результатів його застосування. Образно кажучи, ВТК може визнати, що молоток відповідає загальноприйнятим стандартам молотка. Але який ефект спровокує його застосування – розвиток або руйнування – експерти передбачити не можуть. Так само виглядає справа і з Венеціанською комісією відносно того або іншого проекту Конституції. І тому не може не турбувати той факт, що навіть при такому загальному підході члени комісії знайшли в проекті ющенківської Конституції серйозні недоліки. Але навіть ці зауваження експертів Венеціанської комісії – лише квіточки. Ягідки – це думки українських депутатів. І не дивно: адже вони розглядають проект Конституції з погляду практичного застосування – їм самим згодом доведеться за нею жити. І тому в своїх висловах набагато категоричніші і різкіші. Більшість з них, незалежно від політичної і партійної приналежності, переконана: ухвалення ющенківської Конституції при нинішній політичній нестабільності не тільки не доречно, але і украй небезпечно. Насправді на підготовку таких серйозних змін необхідно, як мінімум декілька років.
А зараз давайте пригадаємо, що минулої п'ятниці Ющенко особисто провів тривалу агітацію за свій проект в "прямому" ефірі. Шикарне шоу! Прямі включення з різних регіонів країни. Кращі студенти юридичних вузів ставлять президенту питання, а він безапеляційно і поблажливо доводить, що якщо Україна не почне жити за його Конституцією – то все, кінець їй, нещасній!
А виявляється, що так ефектно президент агітував всіх за пачку зіпсованих граматичними помилками листів паперу! І якщо там стільки граматичних помилок, то скільки ж помилок юридичних, невловимих для байдужих очей іноземних експертів, але здатних перетворити життя мільйонів українців на пекло? Друкарська помилка в медицині може занапастити одну людину. Друкарська помилка в Основному Законі – весь народ. І якщо ініціатори і розробники президентського проекту не розуміють цієї очевидної істини, то про що з ними взагалі можна дискутувати? І як у такому разі з моральної точки зору розцінювати влаштоване президентом агітаційне шоу за проект, який визнаний сирим і недопрацьованим як зарубіжними, так і українськими експертами?
Втім, мотиви Ющенка цілком зрозумілі: якщо ти виявився нікчемним гравцем і у тебе не залишилося шансів на виграш, то зміни правила гри. Тому зміна Конституції для нього – це квиток в політичне майбутнє.
А доля «маленьких» українців - це вже не «царське» питання.
|