Вже понад три місяці минуло відтоді, як пролунали гучні заяви уряду щодо підвищення ефективності та прозорості роботи державних земельних органів і недопущення зловживань при оформленні державних актів на землю. Звичайною практикою стало порушення зазначених питань на засіданнях уряду, чисельних нарадах, у тому числі виїзних, які більш подібні на передвиборчі мітинги. Уряд так і не спромігся дати відповідь на ряд проблемних питань, які виникають при реалізації урядових рішень і не передбачив необхідні кошти на безоплатне надання 7 млн. актів. До того ж, перед тим, як ініціювати подібне популістське рішення, Тимошенко не потурбувалася про те, щоб прорахувати технічну сторону питання.
Юлія Тимошенко очевидно зрозуміла, що дала маху. Керівники обласних та районних державних землевпорядних установ почали стогнати від кількості бажаючих отримати земельний акт у місячний термін, і розуміння, що фізично виконати такі «розпорядження» немає не лише матеріальної, а суто фізичної змоги, оскільки доба не гумова, а має лише 24 години. Нагадаємо, в рамках нової постанови від Кабміну, функції по видачі державних актів покладаються виключно на державні землевпорядні установи. Понад 250 тих, хто не повірив у «диво» від Тимошенко і спробував заперечити, уже поплатилися посадою і були звинувачені прем’єром в корупції. Один з них, Сергій Шабала, начальник головного управління Держкомзему в області, біля посади якого віднедавна уже стоїть позначка "екс". Далі – більше.
Керівники приватних землевпорядних фірм кажуть, що після революційного нововведення: «Земельний акт за 30 днів», люди могли до них звертатися лише з власної ініціативи, аби пришвидшити процес, оскільки видача актів державними установами, як показує ситуація затягнеться не лише на місяці, а може й на роки. Варто пам’ятати, що розпорядником коштів є облуправління. Договір на розроблення технічної документації та договір на проведення держреєстрації держакту будуть укладатися на обласному рівні. Цікаво, як можна організувати ланку райзем-облзем-облДЗК-райвідділДЗК і все це протягом 30 днів? Тому, аби за будь-яких умов виконати передвиборчу обіцянку прем’єра, керівники державних установ приходили з проханнями до «приватників» і просили хоча б частково допомогти виконати план.
І стосовно кадрів є ще одна цікава постанова. З метою реалізації завдань, визначених постановою КМУ № 844, наказом Держкомзему від 12.08.2009 № 427 відкликано із відпусток усіх керівників територіальних органів Держкомзему, інститутів, Центру та філій ДЗК, Держземінспекції та їх заступників, яким доручено забезпечити відкликання начальників структурних підрозділів, а в разі необхідності - спеціалістів (у звязку із виконанням невідкладної та непередбачуваної роботи). А як же Закон України "Про відпустки", у якому визначено, що щорічна відпустка може бути перенесена тільки за письмовою згодою? Одним словом, чим більше вникати в урядові постанови, тим більше переконуєшся в думці, що не ту країну назвали Гондурасом. З такими зарплатами, які є на сьогодні у працівників державних землевпорядних органів не важко здогадатися, що ініціатива уряду не була прийнята з особливим ентузіазмом. Ненормований робочий день, відсутність відпусток, смішний матеріальний стимул – з такими факторами можна втратити навіть державні кадри. Але український уряд рішення завжди знайде! І не придумав нічого кращого аніж «нагнути» власників приватних фірм.
Нещодавно керівників приватних землевпорядних установ області зібрали до купи і аби довго не просити повідомили, що вони ЗОБОВ’ЯЗАНІ робити технічну документацію: присутнім дали фронт робіт і сказали здати з фірми по 40 актів у дводенний термін.
Ми поцікавилися у спеціалістів скільки таких актів можна виготовити при максимальній активності. Ті повідомили, що від 2-3 за день, і це тільки на виготовлення технічної документації, залежно від тривалості світлового дня, погодних умов та особливостей вимірюваної території. А для того щоб завершити процедуру потрібні ще підписи ряду державних інстанцій. На все про все їм пообіцяли 72,20 гривень за виготовлення одного акту. Окремі керівники кажуть, що здали вже подекуди по кілька десятків штук, натомість про гроші і оплату зробленого зі сторони замовників ані пари з вуст. Тобто обіцяні 6 мільярдів від Тимошенко на приватизацію - до цього часу віртуальні гроші. Керівники приватних фірм кажуть, що інакше, як диктатурою такий крок назвати важко, оскільки, за спротив їм погрожують позбавленням ліцензії. На запитання, яким чином вони планують виходити з цієї ситуації «земельники» кажуть, що будуть рятуватися старими напрацюваннями. До цього часу, кажуть спеціалісти, Юлія Тимошенко звітує про виконання програми саме цими колишніми запасами приватних фірм. Невдовзі ці запаси вичерпаються і стане зрозумілою реальна картина у земельній сфері України.
Картина ця, як показує практика, невтішна, оскільки Тимошенко планує видати протягом року стільки актів, скільки видали за весь період незалежності України. І це в умовах роботи приватних фірм.
На сьогодні ці установи опинилися у лещатах прем’єрського свавілля і популізму. З одного боку вони змушені оплачувати усі податки згідно ліцензованої діяльності. З іншого, практично власним коштом забезпечувати виконання фантастичних обіцянок Тимошенко.
Для того, щоб купити необхідне обладнання на фірму, заплатити на початках людям гроші, податки – підприємець повинен витягнути з кишені близько 200 тисяч гривень, це без врахування вартості ліцензії. Тому, подібний шантаж з боку влади є доволі чітко спланованим, адже Тимошенко розуміє, що пожертвувати вкладеним капіталом здатен не кожен, на це і розраховують.
Свого часу, ініціюючи такий необдуманий крок, Юлія Тимошенко обіцяла, відсутність черг. На сьогодні, закручені живі ланцюги поблизу державних органів землеустрою ставлять хрест на цих обіцянках. Люди стоять не в одній, а в двох чергах: одні, за безплатними актами, інші за платними, тобто, заяви на які були подані ще до проголошення «революційної» постанови №844. Спеціалісти кажуть, що не розуміють, хто взагалі займався розробкою документу. На словах звичайно все добре, але люди потім втомляться по судах доводити, що це саме їхня земля. Одним словом колотити буде всіх, адже дармівщини немає. Якщо уряд щось подає під такою характеристикою, то варто задуматись, яка плата буде в подальшому. Адже, коли вибори минуть, то постфактум проблеми ошуканих вже нікого цікавити не будуть. Земельники переконують, що помилок на сьогоднішній день вже маса. Пояснюється це поспішністю, з якою видають право власності на землю. Оскільки Юлія Володимирівна дала добро робити процедуру з метою спрощення, на основі старих записів, які є у сільських радах. 30 соток таким чином цілком можуть перетворитися у 25. Якщо технічна документація, буде розробленою на підставі рішення 90-х років, де площа вказувалась не в кв.м. а в сотках, то самі подумайте, що може вийти з таких трансформацій. У такій поспішності ніхто не буде займатися уточненнями. Тому, якщо згодом ви недорахуєтесь шмата землі, яку по інерції вважали своєю, відтак не зможете здійснити продаж цієї ділянки, здати її в оренду і як наслідок понесете втрати – зрештою, це і буде ціна за безкоштовний урядовий сир.
Кілька слів про корупцію, з якою уряд постійно веде боротьбу, але остання очевидно переконливо виграє її. Якщо приватні фірми «зіштовхнуть» з ринку, тоді державні органи землеустрою та ДЗК будуть ставити ті умови, від яких клієнт безперечно не відмовиться і не тому, що вони надто вигідні, а тому що не передбачають інших варіантів. Конкуренція – рушій економічної еволюції. А ось вона якраз не передбачена новим законом, тому платити за державні акти доведеться, але не офіційно, а під сукно. І якщо проходячи цей процес у приватній фірмі замовнику на руки давали технічну документацію, то тепер за ті ж гроші чиновнику, цих документів ви не отримаєте. Ось така от зворотна сторона «безплатної» постанови.
Лариса Кузнєцова
|