Ви уже, напевно, здогадалися, про кого йдеться. Про ту, яка працює під нікнеймом «Україна» і нітрохи не «переймається» наявною манією величі. Вона працює прем'єр-міністром, але, оскільки в країні на часі президентські вибори, то вона намагається не країну врятувати, а здобути вищий пост.
Однак, ця справа не тільки надзвичайно складна, а й недешева. Гроші в країні незабаром закінчаться. Щоправда, можна включити верстат і надрукувати їх скільки завгодно, але тут мова про повноцінні гроші, взяти які вона може з трьох основних джерел: а) позичити; б) спекульнути, продаючи щось за завищеними цінами; в) вилучити з убогого держбюджету, наповненого всіма правдами й неправдами. Якщо послухати експертів, то вона, схоже, готова задіяти всі три джерела одночасно.
Почнемо з головного – позика. За останній рік уряд України вже позичив у МВФ більше 11 млрд «зелених». При чому витрачені ці кошти були не на заплановані цілі, а невідомо куди. Точніше, відомо: на підтримку банків, які, як з'ясувалося, витратили кошти не на кредитування економіки або виплату депозитів пограбованому населенню, а успішно вивели його за кордон в офшори, і на плату за споживаний російський газ.
Зараз вона просить, буквально благає, змушуючи свого іноземного» віце-прем'єра Григорія Не Мирю буквально в ногах у кредиторів валятися, МФВ дати ще один транш у чи сумі то 3,3 млрд, чи то 3,8 млрд «зелених». При цьому вона обіцяє виконати все, навіть підняти ціни на газ для населення, залишаючи його, обдираючи його у такий спосіб до литки. А що їй це населення? Вона його вже назвала «біомасою» і дуже засмучується, що не можна провести вибори так, щоб люди в них участі не брали.
Друге джерело – спекуляції, які уже мають місце. Всім відомо, як вона рятувала країну від грипу: анонсовані нею «дешеві ліки» підконтрольні їй же «аптекарі» продавали за вдесятеро завищеною ціною. І тільки дурень не здогадується, які «відкати» прямували у її передвиборний штаб, щоб уряд, зокрема, міністерство внутрішніх справ та інші контролери «не помічали недоліків».
Зараз, за словами Богдана Соколовського, представника чинного президента Віктора Ющенко з міжнародних питань енергетичної безпеки, настала черга газові ринути в спекулятивний рознос. Для таких цілей, впевнений Соколовський, планується задіяти, уже перевірену знайому, - компанію «Ітера». «Тимошенко формує умови для введення посередницьких тіньових схем на внутрішньому й зовнішньому ринках газу… Очевидно, саме для таких тіньових схем, без щонайменшого державного інтересу, і була впроваджена на український внутрішній ринок ця 100% дочірня компанія "Газпрому" за домовленістю Тимошенко й Путіна", - пояснив Соколовський. Він уже також заявив, що за участю внутрішнього посередника – «Газпромзбут Україна» - готуються схеми щодо перепродажу вже оплаченого газу, що розміщений в українських газових сховищах. Саме того газу, яким вона ще недавно гучно пишалася, стверджуючи, що відібрала його в спекулянтів-олігархів, які використовують тіньові схеми. «Газпромзбут Україна» планує закуповувати газ в українських ПГС за цінами четвертого кварталу 2009 року - 200-208 доларів за тисячу кубометрів, а продавати - українським підприємствам за цінами на наступний рік 300 - 330 доларів», - повідомив цей ющенківець.
Отже, нарешті, держбюджет. Убогий він в Україні до краю. Але якщо нашкребти, спробувати якось так спритно поділити, то й своїй кишені дістанеться. Вона так і робить: то проводить якісь привабливі для електорату заходи (наради, з'їзди, конференції і т.д.), залучаючи адмінресурс за бюджетні гроші, то купує за них же підтримку цілих галузей, обіцяючи їм манну доларово-гривневу. Тепер от в хід пішли гроші, виділені, нехай і на саме необхідне, - лікування громадян. 15 грудня цього року Верховна Рада України прийняла в цілому закон «Про внесення змін у закон України «Про державний бюджет України на 2009 рік» (друге читання)». Депутати підтримали поправку до закону про збільшення коштів, які виділяються на боротьбу з грипом, з 200 млн грн. (як це було визначено прийнятим у першому читанні законопроектом) до 608 млн грн. При цьому перший заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожемякин і не приховував, що гроші будуть розподілені в такий спосіб: «410 млн грн із них підуть на боротьбу з епідемією, придбання обладнання та вакцину, а інші кошти - на виплату преміальних тим лікарям, які працювали цілодобово».
Шляхетна мета – заохотити самовіддано працюючих лікарів. Але в передвиборний період це називається ще й «підкупом виборців» або, якщо хочете, «політичною корупцією».
Серйозні корективи внести в такі плани вирішив президент Ющенко, який захотів накласти вето на даний закон. Однак, яка різниця: ветує Ющенко закон чи ні, бо важливіше інше: загальна картина і так би мовити, напрямок головного удару...
І відбувається все це на очах так званого світового цивілізованого співтовариства, якому нарешті терпець урвався. МВФ припинив кредитування з дивним формулюванням: немає реформ - немає грошей. Щоправда, він ще може видати гроші, і тоді, за думкою нормального українського, а не на всю голову «євроатлантичного» експертного співтовариства, стане зрозуміло, любить МВФ Україну чи насправді хоче загнати її в боргову кабалу і скористатися нею при одержанні економічних преференцій. Наприклад, передати українську газотранспортну систему в якийсь російсько-європейський газотранспортний консорціум, щоб газ із Росії в Європу йшов безперебійним транзитом. Якщо таки любить країну, а не тільки її нинішнє керівництво, то МВФ повинен не гроші давати, а спонукати на проведення реформ. У тому числі, й «ту, яка працює». Однак, МВФ поки не поспішає з відповіддю.
Водночас відверто й цілеспрямовано кепкують у Росії та Європі. Глава російського «Газпрому» Олексій Міллер чітко заявив, що зриву поставок газу в Європу з вини України не повинно бути, тому що Київ заплатить. За грудневий газ Київ повинен заплатити до 7 січня 2010 року. «В Україні, як і в нас, свята, робочий день - 5 січня. Так що, я думаю, що поставки будуть оплачені на початку січня. Жодних конфліктів у галузі оплати ми не очікуємо, вони не повинні виникнути... Думаю, що Новий рік співробітники «Газпрому» будуть зустрічати удома, крім, звичайно, тих, хто працює на вахтах у рамках запланованих графіків», - пожартував Міллер. Крім того, натякнув, що Україна в грудні може взяти газу більше, ніж їй потрібно. Щоб спекульнути на ньому, тому що наступного року Київ не зможе купувати сировину за заниженими цінами, тому що Україна й Росія повністю переходять на ринкові умови в торгівлі...
А президент Європейської комісії Жозе Мануэль Баррозу 15 грудня цього року в Страсбурзі на пленарній сесії Європарламенту заявив, що Київ повинен робити більше, якщо розраховує на більшу допомогу з боку Європейського Союзу. Даючи оцінку провальному саміті - Україна - ЄС, що відбувся в Києві 4 грудня, Баррозу так сказав: «Наші українські друзі повинні робити більше, якщо вони хочуть, щоб ми допомогли їм більше». Та, напевно, знущався, коли назвав київський саміт, на якому нічого не було вирішено, успішним..
Володимир Скачко
|