24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. За даними ВООЗ цим хронічним інфекційним захворюванням інфікована одна третина населення нашої планети. В світі щороку виявляють від 7 до10 мільйонів хворих на туберкульоз. Для 2,5-3 мільйонів осіб захворювання закінчується трагічно.
В Україні епідемія туберкульозу оголошена з 1995 року. Щогодини помирає одна людина, а у чотирьох знаходять паличку Коха. Щороку в нашій країні виявляють 37-39 тисяч і помирає 11 тисяч хворих на туберкульоз. На обліку в протитуберкульозних диспансерах перебуває близько 700 тисяч хворих, з них близько 120 тисяч - з активною, найбільш заразною формою туберкульозу. І це лише офіційно зареєстровані хворі, які звернулися за медичною допомогою.
Туберкульоз є найдавнішою інфекційною хворобою. Вона вражає не тільки дихальні шляхи, а й інші органи і тканини. Мікобактерії дуже поширені у природі серед тварин, рептилій, птахів. Ще однією особливістю туберкульозу є те, що для хвороби характерний тривалий і хронічний перебіг. Зважаючи на ці особливості, епідеміологія туберкульозу складна і своєрідна порівняно з епідеміологією інших інфекційних хвороб.
Перше потрапляння мікобактерій в організм людини найчастіше закінчується без розвитку захворювання. Мікобактерії потрапляють в організм у будь-якому віці людини і протягом усього її життя залишаються життєздатними. Така людина вважається інфікованою. У інфікованих захворювання може розвинутися під впливом несприятливих для організму умов через багато років після потрапляння збудника в організм. І разом з тим людина може залишатися інфікованою все життя, будучи зовсім здоровою.
Однак є чимало факторів, які провокують розвиток цього захворювання. Серед них: цукровий діабет, гормонозалежні захворювання, виразкова хвороба, наркоманія та алкоголізм, психічні захворювання, ВІЛ-інфікування, хронічні неспецифічні захворювання легень), неповноцінне харчування, стресові ситуації, куріння, соціальна дезадаптація.
Як справедливо відмітив у своєму зверненні до громадян з приводу Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом Президент України Віктор Янукович, «туберкульоз не є суто медичною проблемою, це проблема життєвого рівня громадян, умов праці, харчування і у більшості випадків – наслідок бідності».
«Протидія епідемії туберкульозу потребує відповідальних дій усіх рівнів влади, злагодженої, чіткої співпраці, - вважає глава держави, - Наші зусилля будуть зосереджені на створенні ефективної системи охорони здоров'я, в якій запобіганню та подоланню інфекційних захворювань буде відведено особливу роль. Уряду необхідно забезпечити бюджетне фінансування заходів, передбачених Загальнодержавною програмою протидії захворюванню на туберкульоз на 2007 – 2011 роки, а також жорстко контролювати ефективність використання фінансових ресурсів. Центральні та місцеві органи виконавчої влади мають неухильно виконувати закони і директиви з протидії туберкульозу, забезпечувати додержання вимог санітарного законодавства, надання якісних медичних і соціальних послуг.
Як Глава держави я підтримуватиму прогресивні ініціативи науковців, економістів, медиків, бізнесменів щодо впровадження результатів сучасних досліджень, лікарських засобів та вакцин, новітніх технологій контролю над туберкульозом».
Волинські медики також не оминули нагоди ще раз нагадати, що ця недуга вже давно підкошує жителів області. Хоча ситуація відносно стабілізувалась, адже нині показник захворюваності на туберкульоз на Волині нижчий, аніж в цілому по Україні. За останніх чотири роки рівень смертності від недуги зменшився на 30%, покращилася ситуація із ранньою діагностикою туберкульозу.
«І хоча ситуація є відносно стабільною, діти та підлітки стали хворіти частіше, – розповіла обласний позаштатних фтизіопедіатр Людмила Кирилюк. За її словами, 50% хворих на туберкульоз волинських дітей – із неблагополучних сімей, із родин, де зловживають алкоголем».
А вже до кінця цього року у селі Лукові Турійського району планують завершити облаштування відділеня для примусового утримання хворих на туберкульоз. Про це 19 березня під час прес-конференції в управлінні охорони здоров’я ОДА розповів генеральний директор обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання Василь Загорулько. За словами медика, законом «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» передбачена обов’язкова госпіталізація хворих за рішенням суду. Але важелі виконання законодавства неврегульовані». До слова, Загорулько розповів, що у Луцьку декілька років тому з цього питання програли два суди.
«Примусове лікування – людину треба закрити. А якщо закрити – на звичайні людські умови, аби не було скарг та неприємностей», – сказав лікар. За його словами, для облаштуванням відділення для туберкульозних хворих у Лукові витратили приблизно три мільйони гривень. Для завершення робіт треба ще приблизно 700 тисяч. «Ми готові прийняти до кінця цього року у відділенні 40 людей», – сказав Загорулько.
Підсумовуючи усе вищесказане, напрошується висновок, що туберкульоз – таки велика соціальна проблема, яку попередня політична нестабільність та незахищеність населення, тільки загострювали. І лише стабільна економіка, підвищення соціального рівня та захисту населення зможуть суттєво змінити на краще сумну статистику захворюваності.
Міла Шульгач
|