Парадоксальна річ - чим ближче ми до Росії, тим щедрішим до нас Євросоюз. Медведєв ще перебував у Києві, а Європарламент вже ухвалив рішення про виділення Україні позики на суму 500 млн. євро, яку вона отримає протягом 30 місяців.
Позика повинна бути повернута протягом п'ятнадцяти років. А витратити її можна тільки на реформи. Список реформ у вигляді таблички, датованої квітнем цього року, нам вдалося роздобути і вивчити. Це, очевидно, і є той самий документ, який презентував єврокомісар з питань розширення ЄС і політики сусідства Штефан Фюле.
Нагадаємо, що, як уже повідомлялося в пресі, в кінці квітня пан Фюле передав Києву неофіційний документ, що містить перелік вимог з термінами виконання. Хоча документ не був оприлюднений, проте єврокомісар підтвердив: «Я передав українській стороні список ключових реформ, які Україна повинна терміново реалізувати, а також список можливих стимулів і дій у відповідь Євросоюзу».
Джерела в дипломатичних колах пояснили журналістам, що Брюссель висловив готовність виділяти кредити на конкретні програми реформування в ключових галузях - наприклад, у судовій та адміністративній системі, у створенні електронних баз даних та удосконаленні системи обігу та зберігання документів і т.п.
Спостерігачі також помітили, що, на відміну від колишніх документів, що регламентують співпрацю з Україною, нинішній більш конкретний. Таблиця складається з п'яти «стовпчиків»: напрямок реформ (політичні, макроекономічні, торгово-бізнесові та ін.); Пріоритети для України; необхідні кроки; терміни реалізації та допомога, яка буде надана від ЄС. Останній пункт - найкращий, оскільки в ньому досить часто миготять суми прописом. Причому, в декілька мільйонів доларів кожна.
Однак у цьому документі є одна обставина, яка не зовсім влаштовує Україну: частина реформ повинна бути виконана авансом до саміту Україна-ЄС, запланованого на жовтень. У ці терміни нам доручено зробити дещо корисне. Наприклад, привести систему держзакупівель у відповідність зі стандартами ЄС. Або реалізувати конституційну реформу та змінити виборче законодавство. Але є вимоги, які складно виконати, як мінімум, у вказаний термін.
Більше того, далеко не всі фахівці впевнені, що 2010 рік - найкращий час для початку реформ. Незважаючи на те, що стратегія перетворень готується, і одноіменний комітет, який уже отримав умовне найменування «комітет Акімової», повинен, згідно з графіком, у найближчі пару днів народити перший документ, питання реалізації запропонованого може затягтися на кілька років. Причина проста: на реформи потрібні гроші. І чималі. Щоправда, з іншого боку, без реформ нам їх не дадуть, про що свідчить пропозиція Європарламенту. Однак, навіть непрофесіоналу ясно, що $ 200 млн. євро, звичайно, великі гроші, але для радикальних перетворень їх замало. Адже, судячи з «шахівинці Фюле», нова порція коштів буде приходити тільки після того, як ми відзвітуємо за попередню.
Хто сказав, що Україна, ще не вийшовши з глибокого і важкої кризи, потребує радикалізму і змін? Пенсіонери хочуть різкої зміни пенсійної системи? Або бізнесмени жадають чогось більшого, ніж прозорість з поверненням ПДВ? Тобто виставлять на ПДВ-облігації 8% річних, як хоче уряд і не хоче бізнес, або останньому вдасться дотиснути владу до підвищення відсотка?
Головне питання для країни на найближче майбутнє звучить досить банально, але конкретно: скільки будуть коштувати метал і хімічна сировина на світових ринках? Іншими словами, чи дозволить зростання цін знову наростити маржу для виробника?
Інше наболіле питання - з ціною на газ - вирішили швидко і спокійно, не вдаючись у реформи. Просто домовилися з Росією. На підході питання двосторонньої кооперації, які, на думку ряду аналітиків, важливіші для нас, ніж європейські кредити на реформи. Тим більше що обіцяти - не означає одружитися. МВФ теж нам виділив $ 16,5 млрд., але «з'їсти» ми встигли тільки $ 10,5 млрд.
«У ЄС немає грошей на порятунок української економіки, - вважає президент Центру системного аналізу та прогнозування Ростислав Іщенко. - Невідомо, що буде представляти зона євро, чи буде вона існувати через два роки, і чи буде куди вступати Україні в далекому майбутньому. Становище в Євросоюзі дуже складне. Вони мало не посварилися через Грецію. А у них попереду ще Іспанія, Португалія, Італія ... Загалом, якщо все закінчиться добре, то Англії в цьому списку не буде. Тому під час всіх останніх переговорів України з ЄС нам наполегливо радили спочатку домовитися з Росією.
Інтеграція до Європи - процес перманентний. Але лише відновивши сильну українську економіку в союзі з РФ, ми зможемо розраховувати якщо не на вступ до ЄС, то хоча б на адекватне ставлення ЄС до нас. Тобто безвізовий режим, режим найбільшого сприяння в торгівлі і т.д. Причому, невідомо, кому буде краще: тим країнам, які вступили в ЄС, або тим країнам, які домовилися з ЄС про певні пільги ... ».
Єгор Смирнов
|