Успішне просування Верховної Ради у бік створення стійкої більшості є свідченням того, що перемога Віктора Януковича на президентських виборах стає початком стабілізації внутрішньополітичного положення в Україні в цілому.
Те, чого "помаранчеві" лідери так і не змогли досягти протягом довгих п'яти років перебування при владі, стало реальністю вже в перші дні перебування на посту глави держави нового президента. У свою чергу, швидке формування нової коаліції відкриває шлях до проведення реформ, без яких українська держава не зможе перебороти наслідки надзвичайно глибокої соціально-економічної кризи, у якому країна виявилася не без допомоги колишнього президента Віктора Ющенко і екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Тому всі збвинувачення з їхнього боку у нібито неконституційному характері змін у Закон України "Про Регламент Верховної Ради" не витримують ніякої критики. Діючи швидко та рішуче, сили, що підтримують нового главу держави, демонструють готовність розрубати гордієв вузол казуїстичних перешкод, свідомо накопичених політиками, що пересварилися між собою. Хіба цей прояв високої відповідальності за долю держави можна розглядати як антиконституційні дії?
Коли екс президент разом з тепер уже колишнім главою уряду, прикриваючись фіговим листком так званої політичної доцільності, всупереч букві й духу Конституції України, розганяли працездатний парламент - це не викликало в них ніяких заперечень. Коли ж в ім'я порятунку держави більшість депутатів відповідно до Основного Закону проголосували за усунення бар'єрів на шляху до формування стійкої коаліції - це оголошується чи ледве не антиконституційним переворотом.
Але чи варто зрештою дивуватися такій реакції політичних лузерів? Усе, що свідчить про успіх нового президента, - це підтвердження справедливості вибору народу, що проголосував за їхнє відсторонення від влади. Очевидно, вони будуть діяти в такий спосіб - беззмістовного оскарження будь-якого кроку нового президента України - і надалі . Рішення мовного питання, нормалізація відносин з Російською Федерацією, підтвердження незмінності курсу на європейську інтеграцію будуть викликати в них лише роздратування. Тому що інші змогли зробити те, на що вони виявилися нездатні. Тому що час працює проти них. Тому що формування нової більшості в парламенті, що буде підтримувати політикові Віктора Януковича, - це переконливе свідчення перемоги прореформаторських сил - антитезису "помаранчевої" безпорадності.
Петро Толочко, доктор історичних наук, професор, академік Національної академії наук України
|