На таку тему у районному центрі зайнятості Любомля відбулася міжнародна конференція. Ініціаторами її були: місцева молодіжна громадська організація «Молоді регіони», керівник Богдан Грищук та районний бізнес-Інтернет-центр, керівник Сергій Боярчук. З метою вивчення та вирішення проблем зайнятості і працевлаштування молоді району за круглим столом зібралися представники молодіжних громадських організацій Любомля та Луцька, місцевого бізнес-Інтернет-центру та центру у м. Ковель, спеціалісти районного центру зайнятості, районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, відділу освіти РДА, підприємці та делегація з Республіки Польща.
У ході заходу неодноразово звучали акценти на актуальності та поширенні безробіття серед молодих людей, складності знайти перше робоче місце після закінчення вузу, конфлікти поколінь на робочих місцях, а також пропонувалися і конкретні можливі шляхи вирішення цих питань. Зокрема, частіше проводити конференції та форуми, де молодь обговорювала та вирішувала свої проблеми на місцевому рівні; організовувати «ярмарки кар’єри», різного роду тренінги, у тому числі й навчати, як розпочати і успішно вести власний бізнес; роботу психологічної підтримки; достатню увагу приділяти учням шкільного віку, привчати їх до праці і налаштовувати до правильного вибору майбутньої професії. Цікаву статистику за підсумками анкетування серед випускників шкіл навів директор РЦСССДМ Сергій Боярчук. Серед ста опитаних одинадцятикласників на запитання, чи хотіли б навчатися, а пізніше і працювати за кордоном, майже у всіх була ствердна відповідь, обираючи кожен свою країну. Майже всі хочуть здобувати освіту у вищих навчальних закладах і лише одиниці – в ліцеї та технікумі. 67 відсотків хочуть заснувати власну справу, стати підприємцями. Професії ж у майбутньому мріють отримати знову ж таки перенасичено популярні сьогодні в Україні. Найчастіше – юридичну, педагогічну, медичну, митну справу.
Втім, дуже важливим питанням на сьогодні є формування державного замовлення на підготовку спеціалістів з вищою освітою. Через його недосконалість майже дві третини молодих фахівців не знаходять собі після закінчення навчання роботи за спеціальністю. Принципова позиція Глави держави полягає в тому, що не менше ніж 50% молодих людей повинні мати можливість здобувати вищу освіту за державним замовленням. Очевидно, що вже найближчим часом будуть прийняті відповідні рішення, і як відомо, Глава держави взяв під свій особистий контроль питання формування державного замовлення та працевлаштування молоді.
Любомльська громадська організація «Молоді регіони» працює в районі лише два роки, проте, за цей час активно займається вирішенням проблем молоді. На базі організації буде надаватися психологічна допомога. Адже переважна більшість молодих людей, котрі виходять на ринок праці, є недавніми випускниками навчальних закладів різних ступенів акредитації. Сучасна молодь вже довела, що має активну життєву позицію. Але зараз молоді люди потребують допомоги і підтримки, аби отримати професію і освіту, влаштувати на роботу, створити міцну забезпечену сім’ю.
У нас, після декількох відмов роботодавця, людина може зневіритись. Тому основним заходом зі сприяння працевлаштуванню молоді є надання профорієнтаційних та профдіагностичних послуг. Після аналізу конюктури ринку праці та професійної придатності молодої людини буде рекомендуватися проведення перенавчання, оскільки молодь є більш відкритою до освоєння нової спеціальності. Часто молоді люди не переймають проблемами власного пенсійного забезпечення у майбутньому. Тому не поспішають оформити трудові відносини з роботодавцями. У зв’язку з цим буде проводитись роз’яснення, аби вони не робили таких помилок. Молоді спеціалісти – випускники різних навчальних закладів часто не можуть знайти застосування своїм знанням та енергії, а тому доцільним є запровадження «Ярмарок кар’єри»: щоб налагодити цивілізовану систему працевлаштування випускників, яку застосовують у розвинених країнах. Підтримав почин молоді голова спілки роботодавців, підприємець Дмитро Шлапа: «Я тільки за те, щоб робочі місця побільше займали молоді люди. На це налаштовую і своїх колег. Сьогодні молодь ініціативна, розвинена, рішуча. І хоча кажуть, що вимагає багато від роботодавця, можливо, але і віддача у неї велика. Підтверджую це з особистого прикладу. У мене працює велика кількість людей, віком до 30 років. Усі – дисципліновані, хороші працівники.» Своєрідну риску підвели під сказаним гості із Польщі, розповівши про ситуацію із працевлаштуванням молоді у їх країні. Так, Вєслав Врублєвскій – директор центру освіти і праці молоді м. Хелм, розповів про діючу програму стажування на підприємствах після здобуття професійно-технічної освіти чи будь-яких курсів. Законодавством передбачено, що роботодавець може взяти до себе на трирічне навчання молодих людей, виплачуючи їм зарплату, таким чином даючи можливість здобути досвід і, можливо, готуючи собі обізнану, досвідчену і достойну заміну. Ще кілька пунктів роботи із молодими до 25 років по працевлаштуванню навела спеціаліст відділу центру освіти і праці молоді – Катерина Юзефацька. А це – організація навчання, курсів перед направленням на конкретне робоче місце, роботу мобільного центру, що виїжджає по віддалених селах, діяльність добровільних загонів праці, надання грошової допомоги у розмірі 20 тис. злотих без повернення на відкриття власної справи. Представник фонду польсько-української співпраці від Люблінського воєводства – Маріан Гордеюк, розповів, як можна, вивчаючи показники економіки, знайти свою, так звану, незайману нішу, організувавши власну справу, щоб розвиватися і отримувати прибуток. Організатори зустрічі сподіваються на тісну співпрацю із сусідньої країною Євросоюзу у вирішенні питань працевлаштування та трудової зайнятості молоді.
|