Вибори до складу органів влади та місцевого самоврядування є не лише ознакою демократичності політичного режиму конкретної країни, а й ефективним засобом колегіального вирішення проблем регіональної спільноти, ознакою зрілості громадянського суспільства. Вибори вважаються найбільш поширеним, доступним і прийнятним способом політичної участі громадян у процесах їх залучення до вирішення нагальних проблем життєдіяльності соціуму.
У 104 селах України відбулися позачергові місцеві вибори. Явка була невисока. В середньому по Україні на дільниці прийшли близько 50%. Найактивнішими були виборці Полтавщини, найнижча явка була на Івано-Франківщині. Голосування також проходило на Херсонщині, Дніпропетровщині, Сумщині, Волині. Найбільше кандидатів - 69 висунула Партія регіонів, 40 – партія «Єдиний Центр», 29- БЮТ, 23 - Народна партія, 12 - КПУ, по 4 «Наша Україна» та Соцпартія, трьох - «Сильна Україна».
За словами спостерігачів, дострокові місцеві вибори в Україні відбулия спокійно і значних порушень закону і порядку не зафіксовано.
Представники партій "Фронту змін" і "Сильна Україна", очолювані екс-кандидатами у Президенти, народним депутатом від НУ-НС Арсенієм Яценюком та віце-прем'єром Сергієм Тігіпком відповідно, не змогли набрати більшість голосів ні в одному з 104 населених пунктів, в яких 20 червня відбулися позачергові вибори до місцевих органів влади.
За достовірними даними, найкращий результат показала Партія регіонів, представники якої здобули перемогу в 29 населених пунктах. Крім того, в 12 населених пунктах перемогу отримав ЄЦ, в 7 - Народна партія. Також у 7 населених пунктах успіх супроводив представникам партії "Батьківщина", в 1 населеному пункті - Нашій Україні і Комуністичної партії. Минулої неділі на Волині відбулися вибори сільських голів у трьох сільських радах: Прохідській Ратнівського, Красновільській Маневицького та Білашівській Ковельського районів. На Ковельщині на посаду Білашівського сільського голови було висунуто 6 кандидатів. Ноообраним сільським головою стала вчитель Білашівської ЗОШ І-ІІІ ступеня Юзинкевич Катерина Юхимівна. Вона набрала відповідно 36,5 % голосів виборців. Йшла на вибори шляхом самовисування. На другому місці опинився Антонюк Володимир Пилипович отримавши 18,9 відсотків голосів виборців. Третє місце зайняв висуванець Партії регіонів Седлярук Олександр Анатолійович, який отримав 16, 8 відсотків голосів виборців.
Участь у боротьбі за посаду Красновільського сільського голови взяло участь 9 кандидатів. Кількість виборців, які були внесені у список для голосування 1895. осіб. 1463 виборці взяли участь у голосуванні. Перемогу здобув Костючик Анатолій Степанович, позапартійний, пенсіонер. Отримав – 267 голосів «за». Представниця Партії регіонів Татушко Людмила Бенедівна отримала 89 голосів «за». Тут можливо відіграла визначну роль молодість кандидата.
Шість претендентів від різних політичних партій змагалися за посаду голови Прохідської сільської ради Ратнівського району. Перемогу здобув висуванець Партії регіонів Гресик Ростислав Олексійович, який отримав 40,4 відсотка голосів виборців. Люди свідомо зробили свій вибір незважаючи на суттєві «подарунки» з боку представників БЮТ.
Загалом, ці вибори в черговий раз продемонстрували, що виборці вимагають не гучних гасел і утопічних обіцянок, а реальних пропозицій та рішень. Місцеві громади підтримують тих, хто готовий робити конкретні справи, відповідати за скоєне.
Як відомо, раніше Президент Віктор Янукович запропонував призначити чергові вибори в місцеві органи влади на 31 жовтня. З такою пропозицією погодився голова Верховної Ради Володимир Литвин. При цьому слід відзначити, що глава держави запропонував внести зміни до законодавства, відповідно до яких вибори пройдуть за змішаною системою.
Нагадаємо, що після внесення змін до Конституції в 2004 році мажоритарна система виборів в Україні була повністю скасована. Відзначимо також, що Партія регіонів пропонує заборонити участь у місцевих виборах виборчим блокам, що складаються з кількох партій і або громадських організацій.
Петро Стельмащук
|