Напередодні другого туру виборів Президента України «Волинська правда» мала намір з’ясувати настрої та прогнози у керівників обласних виборчих штабів двох претендентів на найвищу державну посаду Юлії Тимошенко та Віктора Януковича. Однак, голова обласної організації ВО «Батьківщина» Анатолій Грицюк не погодився на інтерв’ю, зіславшись на зайнятість. Відповісти на наші запитання погодився Олександр Башкаленко.
Варто зазначити, що лідер волинських регіоналів останнім часом демонструє активність публічного політика, чого раніше за ним спостерігалося дуже мало. Це свідчить про амбіції пана Башкаленка щодо посад та розкладів можливо не тільки у волинському політикумі. Попри те, упродовж цього інтерв’ю він називає себе рядовим членом партії.
– Олександре Костянтиновичу, чи задоволені Ви результатами голосування народу України та волинян, зокрема, у першому турі виборів Президента України? Чи очікуваними для Вас стали саме такі результати?
– Дуже задоволений. Відрив від нашого опонента у 2 мільйони 800 тисяч голосів. Нам вдалося відіграти майже 11%. Це – дуже великий відрив. На Волині ми набрали той результат, який прогнозували. Навіть дещо його перевиконали, якщо конкретніше, то майже на 4,5 %.
– На яку оцінку заслуговує робота очолюваного Вами виборчого штабу перед першим туром виборів? Цей позитивний, як Ви кажете результат, можна вважати заслугою команди, яка працювала на Януковича?
– Не можна відокремлювати особисто лідера, роботу штабу чи цілої партійної організації. Це – досягнення нашої команди в цілому та Віктора Федоровича особисто.
– Відомо, що на нашу область Януковичу марно сподіватися як на потужне електоральне поле. Але якими додатковими, можливо, аргументами ви будете переконувати волинян голосувати за вашого лідера?
– Ми не відрізняємо великий електорат чи малий. Для нас усі виборці є однаково важливими, кожен голос. За результатами голосування в Західній Україні зрозуміло, що люди хочуть змін в Україні. Державу потрібно виводити з того процесу, в якому вона перебуває. Я маю на увазі борги та непросту економічну ситуацію.
Свідомість людей міняється. Я можу з впевненістю сказати, що міф Тимошенко в Західній Україні розбитий. В першому турі Юлія Володимирівна набрала на 8% менше голосів, ніж на парламентських виборах 2007 року. Це багато що означає.
Я впевнений, що переконувати треба своїми діями. Ми зустрічаємося на круглих столах з Анатолієм Петровичем (Анатолій Грицюк – голова обласної ради, керівник виборчого штабу кандидата у президенти Ю.В. Тимошенко – «ВП»). Він дуже дратується під час дискусій. Він починає говорити про якісь програми, а я питаю, що він зробив, перебуваючи 5 років при владі на Волині.
– А що для Волині зробила Партія регіонів?
– А що ми можемо зробити, коли перебуваємо в опозиції. Що може зробити 4 депутати в обласній раді, порівняно з 40?
– А що б Ви робили, якби вас було 40?
– Є багато програм...
– До прикладу?
– «Відродження села». Це не «до прикладу», а конкретна програма. Якщо порівнювати з 2007 роком, коли працював уряд Януковича, то на Волинь було виділено по програмах 98 мільйонів гривень для вирішення питань АПК, а у 2009 – 36 мільйонів. Є різниця?
– У 2007 році уряд не працював в умовах фінансово-економічної кризи, а у кризовому 2009 хоч і порівняно малі, а таки були виділені кошти. Та й зрештою, ми говоримо не про державні програми. Я запитувала, що б зробили регіонами для Волині, якби мали в обласній раді фракцію з 40 чоловік, як сьогодні у БЮТ?
– Це тема для іншого діалогу. Якщо ви цікавитесь, то я завтра підніму всі програми, які ми реалізовуватимемо після перемоги на місцевих виборах.
Сьогодні ж гегемонія БЮТ. Нічия думка, крім представників цієї політичної сили не враховується. Я – заступник голови бюджетної комісії в обласній раді. Ми приходимо на засідання, а там Анатолій Петрович з листочком, де вже все розписано. Бюджет – поділений. Всі голосують так, як скаже Анатолій Петрович. Якщо він каже : «Прошу підтримати» – голосують «За», а якщо: «Прошу голосувати» – «проти». От і все. Я вважаю, це не є нормально – немає діалогу.
– Але, тим не менше, ми ведемо розмову з Вами як керівником виборчого штабу Віктора Януковича як кандидата на посаду Президента України. Чи сподіваєтесь на толерантність у веденні політичної боротьби між кандидатами напередодні другого туру? Чи буде війна компроматів?
– Війна йде лише з однієї сторони. Ми фіксували випадки незаконної агітації. 17 січня в день виборів начальник штабу БЮТ знаходився в обласній раді...
– І що проводив агітацію цього ж дня?
– Ні, він збирав протоколи та чекав результатів виборів. Він не має права цього робити. Зв’язувався зі штабами. До мене телефонував з приймальні. Ми говорили про вибори. Ви запитуєте чи є амінресурс, я ж кажу : «Так». В районах люди бояться не проголосувати за БЮТ.
– Ви самі у таке вірите?
– Я впевнений. Чому сьогодні триває боротьба за комбінат «Україна», який друкує бюлетені? Вся проблема в тому, що БЮТ хотів надрукувати 1,5 мільйона «липових» бюлетенів. Ви це також не вірите? А я впевнений, що так і було. А коли сюди приїздить Луценко і агітує відкрито, то це – нормально? Якщо у п’ятницю Віктора Сапожникова – мера Нововолинська затримують на хабарі і це діло заминають Луценко з Турчиновим. То це – нормально?
Просто Сапожников дає голоси за Юлію Тимошенко по Нововолинську. Кампанія йде толерантно?
Партія регіонів – єдина на Волині політична сила, яка веде передвиборчу кампанію толерантно. В той же час ми піймали БЮТ на незаконних діях. (Зачитує) Спецдільниця №71 на Грушевського, 21 – подвійне голосування. Складено акт, триває слідство. ДВК 45 на проспекті Відродження, 32 – членом ДВК був винесений бюлетень – так звана «вертушка» застосована. І таких різних випадків немало. Все зафіксовано.
Ми брудних технологій не застосовували і не будемо цього робити.
Ви ніколи не почуєте образ з моїх вуст в сторону опонентів. Я тільки можу критикувати їхні дії. Ми маємо 9080 членів ДВК та понад 2000 спостерігачів на Волині.
З кожним з цих людей ми провели навчання. Ми впевнені в своїх силах і у своєму результаті.
– За кого, на Ваш погляд, голосуватимуть у другому турі ті волинські виборці, які в 17 січня не підтримали вашого кандидата на посаду Президента України? Чи можна вважати волинський прогноз тенденційним для України?
– Складно прогнозувати. Але я думаю, що 60% цих виборців проголосує за Віктора Януковича, а 40% за БЮТ. Електорат Тигіпка, Литвина, Яценюка голосуватиме за нас.
– Чи залежать результати майбутнього туру виборів від того, як поведуть себе ті політики, яких Ви назвали? Я маю на увазі їхнє рішення про відкриту підтримку когось з кандидатів на посаду Президента.
– Це нічого не дасть. Люди самі прийматимуть рішення, за кого їм голосувати.
– Чи варто кандидату, який програє вибори оскаржувати їхні результати в суді та скликати людей на майдани для відстоювання своїх інтересів?
– Цього не варто робити. Але припускаю, що події можуть розвиватися за таким сценарієм. В наших політичних сил ще не має тієї зрілості, щоб спокійно визнати поразку та достойно піти в опозицію.
– Ніби читаючи Ваші думки Роман Безсмертний припустив, що Віктор Ющенко за таких обставин може років 5 ще бути Президентом, бо триватимуть суди. А, на Ваш погляд, яка політична доля чекає на Віктора Ющенка після цих виборів?
– Я не беруся прогнозувати його політичного майбутнього.
– Яких кроків варто вжити новообраному Президенту України після інавгурації? Чого Ви очікуєте як представник бізнесу?
– Для того, щоб країна рухалася вперед нам потрібно мати повноваження Президента, Кабінету Міністрів і Верховної Ради.
– Ви за дострокові парламентські вибори?
– Ні, їх не варто проводити. Хаосу в країні і так вистачає. Треба переформатувати більшість та сформувати уряд.
– Кого б Ви хотіли бачити на посаді Прем’єр-міністра України після перемоги Януковича на виборах?
– Позиція партії була днями озвучена. І чітко сказано, що після того, як будуть озвучені результати другого туру виборів буде озвучено прізвище претендента на прем’єрство.
– А Ви можете висловити свою особисту думку?
– Я рядовий член партії.
– Сергій Тігіпко вже заявив, що погодиться бути прем’єр-міністром при будь-якому президенті, за умови, що той чи та підтримає ідею радикальних реформ. Чи погоджуєтесь Ви з тим, що країні потрібно піти на такий крок?
– Наша програма співпадає багато в чому з тим, що заявляє Тігіпко. Це стосується запровадження канікул для малого бізнесу чи страхової медицини. Те, що каже Юлія Володимирівна – чистий популізм.
Але скажу свою особисту думку відносно Тігіпка. Цей феномен нічим не підтверджений. Давайте дочекаємося виборів до місцевий рад. Я впевнений, що його політична сила не матиме такого результату як на президентських. Те ж саме буде і на парламентських виборах.
– Чому ж Ви так недооцінюєте пана Тігіпка? Сергій Леонідович знову залучить французьких політтехнологів, і, можливо, не лише повторить, а й перевершить ці результати...
– Поживемо – побачимо. Я наполягаю на своїй правоті. Політичні сили Тігіпка та Яценюка нічим не підтверджені.
– Всі наслухані про події, які відбулися у стосунках Тігіпка і Януковича у 2004 році. Як вважаєте, образи будуть пробачені?
– А які події відбулися у 2004 році? Треба знати Віктора Федоровича. Багато хто говорить, що він – грізний. А він – абсолютно інший. Він постійно нас вчить прощати, закликає об’єднувати людей навколо себе. Я впевнений, що ніяких образ між Тігіпком та Януковичем немає. Є нормальні людські відносини.
– Якщо припустити, що Віктор Янукович виграє ці вибори, то, зрозуміло, що відбудуться зміни у керівному складі виконавчої влади. Чи можете Ви назвати команду від регіоналів, яка працюватиме на Волині?
– Дуже багато кандидатів. Я не можу їх зараз всіх перераховувати. Кожен з наших партійців, в тому числі і я є рядовими членами партії і коли стане питання робити щось, то будемо робити. Наша команда – потужна. Люди мають по декілька вищих освіт.
– Яким Ви бачите майбутнє своєї політичної сили у випадку поразки вашого кандидата на цих виборах? Чи зміниться щось у Вашій особистій політичній кар’єрі?
– Я навіть не хочу про це говорити. Поразки не буде.
Бажаю волинянам здоров’я, добробуту, тепла та затишку. Голосуйте не емоціями, а, зважаючи на здоровий глузд.
За матеріалами сайту «Волинська правда»
|