Перед другим туром голосування у громадян виникає доволі багато запитань з приводу тих чи інших кроків кандидатів на посту президента. До того ж, залишилася маса запитань до роботи уряду під головуванням Юлії Тимошенко. На запитання громадян під час однієї з Інтернет-конференцій відповів народний депутат Микола Азаров.
Микола Янович, хотілося б довідатися вашу думка із приводу протистояння НБУ й Кабінету Міністрів щодо надання уряду із золотовалютних резервів $2 млрд., отриманих раніше від Міжнародного валютного фонду. Чи відповідає це вимогам українського законодавства?
Насамперед , уряд незаконний. Основне призначення золотовалютних резервів - підтримка стабільності національної валюти, забезпечення наших імпортних операцій. Тобто, у держави повинне бути достатньо валюти, щоб підтримувати економічно обґрунтований курс національної валюти, мати можливість оплачувати свої зовнішні зобов'язання, і не тільки державні, але й корпоративні. Зараз золотовалютні резерви країни опустилися до критично низького рівня. Подальше зниження резервів неприпустимі. Уряд замість того, щоб займатися відновленням економіки, і, відповідно, наповненням бюджету, йде найпростішим шляхом: постійно бере гроші з валютних резервів, постійно позичає, тобто, веде безвідповідальну політику. Зрозуміло, це не відповідає українському законодавству.
Юлія Тимошенко зараз багато говорить про позитивні результати своєї діяльності на пості прем'єр-міністра. Однак ДЕРЖКОМСТАТ фіксує падіння промислового виробництва - склало 26,4 відсотки, скорочення роздрібного товарообігу - 16,4 відсотки, ріст рівня споживчих цін на 16,5 відсотка. Ці показники - гірші серед усіх країн СНД, за винятком Вірменії. Які саме рішення уряду (не враховуючи світової економічної кризи) привели до такої ситуації?
Насамперед , в 2009 році уряд так і не підготував антикризову програму, протиснув через парламент абсолютно нереальний бюджет-2009, і в такий спосіб уряд не реагував ні на бюджетну кризу, ні на економічну кризу, і така бездіяльність привела до таких результатів. Більше того, спроби уряду збільшити фіскальний тиск на бізнес, кількаразове підвищення акцизів, спроби змінити спрощене оподатковування, численні спроби ручного керування економікою - тобто , прийняття лобістських для окремих підприємств рішень – в цілому сприяло збільшенню економічної кризи, погіршенню умов для роботи бізнесу і зниженню тим самим конкурентоспроможності нашої продукції. Всі численні державні гарантії, яких Тимошенко примудрилася видати на 75 мільярдів гривень, були спрямовані на отримання імпортної продукції, і жодної гарантії не було спрямовано на модернізацію виробництва. Всі зовнішні позики - а Україна позичила торік більше 20 млрд. доларів - були розбазарені й не пішли в реальний сектор. Все це привело до того, що банківський сектор виявився нездатним кредитувати економіку. Найбільше постраждало, звичайно, будівництво, що впало порівняно з 2007 роком більше ніж на 80%. Тому, завершуючи відповідь на це питання і перефразовуючи, таким чином, питання "яке рішення ви вважаєте оптимальним" з огляду на конкретні кроки нинішнього уряду, я б відповів, що, на жаль, таких рішень не було. Всі вони в тій чи іншій мірі погіршували ситуацію в країні й свідчили про некомпетентність і неефективність керівництва.
Чи будуть серед заходів, які запровадить команда Віктора Януковича у випадку перемоги на президентських виборах, непопулярні? Якщо так, то назвіть, будь ласка, їх і обґрунтуйте необхідність їхнього використання.
Прийнято маніпулювати поняттям популярні й непопулярні методи. Мій багаторічний досвід показує, що ті заходи, які працюють на розвиток економіки, і, відповідно, на підвищення добробуту людей, є популярними. Просто їх необхідно обґрунтувати й не обманювати людей, а розповідати їм правду. Ми завжди цього дотримувалися. Це наш основний принцип. А впроваджувати заходи, які затягують паски людям, які й без того перебувають у дуже скрутному становищі - це, насамперед , нерозуміння того, що ми повинні робити саме в цій ситуації. А звідси - підвищення купівельної спроможності наших людей. Це той найголовніший захід, що буде сприяти виходу економіки із кризи.
Микола Янович! Скільки часу, по приблизними підрахунками, знадобиться для відновлення економіки після помаранчевого шабашу?
Якщо заходи, які заплановані нами, будуть реалізовані в повному обсязі протягом 2010 року, то вже з 2011 року ми вийдемо на високі темпи розвитку економіки. Але для цього повинно бути кілька умов, і головним з них є професійний відповідальний уряд, більшість Верховної Ради, яка буде підтримувати всі необхідні кроки цього уряду, і, звичайно, підтримка наших людей. Робота буде дуже важкою.
В умовах світової фінансової кризи зменшилися податкові надходження в бюджет і в Україні. Для виплати пенсій Ю.В.Тимошенко залучила кредит МВФ як "виробничу" необхідність, що викликало критикові ПР. Як би наповнили СЬОГОДНІ бюджет?
Насамперед , податкові надходження в бюджет України зменшилися не в результаті світової фінансової кризи, а в результаті провальної політики Тимошенко. Бюджет має тільки одне джерело наповнення - це робота економіки. Виходить, і наше з вами завдання - відновити економіку, а це буде означати й виконання бюджету.
Зрозуміло, що Ви будете виконувати Закон про підвищення соціальних стандартів. А як щодо ВИКОНАННЯ Закону про дітей війни?
Безумовно, буде виконуватися.
Не секрет,що в 2004 році Янукович віддав перемогу помаранчевим, щоб запобігти кровопролиттю. Як ви вважаєте, чи можливе повторення такої ситуації цього року? Адже мадам Ю здатна на непередбачувані кроки.
Я вважаю, повторення такої ситуації неможливе, хоча нам відомі всі плани Тимошенко по фальсифікації виборів, зриві виборів на південному-сході, використання провокаторів, окремих підрозділів Міністерства внутрішніх справ. Події на поліграфкомбінаті "Україна", коли бандити під прикриттям міліції штурмували будинок державного комбінату й сльозогінним газом, кийками, ломами прокладали собі дорогу, після чого велика кількість людей виявилося в лікарні, а сила застосовувалася навіть до народних депутатів, говорить про те, що це була тільки репетиція.
Успішні виступи українських спортсменів значно впливають на підвищення іміджу нашої країни. Чому ж тоді не покарані міністерські функціонери, через повну байдужність яких українська збірна команда з шахів не змогла взяти участь у командному чемпіонаті світу 2010 року? Чи зміниться відношення до спорту в Україні після виборів?
Нагадаю, що Янукович був головою Олімпійського комітету України, і наші спортсмени на Олімпійських іграх в 2004 році зайняли дуже високе місце. Якщо мені пам'ять не змінює, 12-оі. Віктор Федорович дуже велику увагу приділяє розвитку спорту, і в молодості був активним учасником, брав участь у чемпіонатах з автоспорту.
Могли б регіони скооперуватися з Вітренко, комуністами, соціалістами й ін. для користі справи? Або це принципово неможливо?
Мені здається, нам нема чого ділити по великому рахунку. У регіоналів достатньо розумних політиків, здатних знайти спільну мову з опонентами. Можна завжди знайти спільну мову з опонентом, якщо в нього, крім язика, є ще мізки. Найважче - знаходити спільну мову з людьми, у яких немає ні принципів, ні совісті. З усіма іншими ми завжди можемо знайти спільні підходи, засновані на наших національних інтересах.
Микола Янович, чи правда, що у випадку перемоги Віктора Януковича пенсія працюючих пенсіонерів буде зменшена вдвічі?
Якщо так, то, виходить, що ваша команда різко збільшить кількість бідних і заперечує власний постулат про те, що Україна - для людей. Навіть важко відреагувати на Ваше питання. Ви, очевидно, дезінформовані Тимошенко про плани Януковича. Навпаки, саме з ініціативи Януковича був прийнятий Закон, який значно збільшив пенсії, у тому числі й працюючих пенсіонерів. І в нашій команді ніхто і ніколи не пропонував зменшувати пенсії працюючим пенсіонерам. Можу Вам тільки порадити поменше читати тимошенківські газети й листівки. Вони різко погіршують травлення. І, як казав незабутній професор Преображенський, негативно впливають на здоров'я.
Дуже хочеться знати, як ваша команда позбудеться від тигрюль?
Я думаю, 7 лютого від цих тварин позбудеться сам український народ. А ми йому в цьому допоможемо.
Маючи стаж роботи у фінансових органах більше 20 років довелося виконувати різні бюджети. Найкращі враження від бюджетів 2006-2007 року. Дуже хотілося б знати (за умови перемоги ПР 7 лютого, на що я дуже сподіваюся) коли реально буде прийнятий Закон про Державний бюджет на 2010 рік?
Закон про державний бюджет на 2010 рік повинен бути прийнятий у березні 2010 року.
Микола Янович, як Ви оцінюєте скандал, що відбувся на полиграфкомбинате "Україна"? У чому реальна суть конфлікту - у бюлетенях або закордонному паспортах, які за повідомленнями в пресі перестали друкувати? Валентин Музика дотепер залишається директором "України" або Кабінет Міністрів зняв його з посади?
Звичайно, справа й не в бюлетенях, і не в закордонних паспортах. Справа у свавіллі. Якщо можна безкарно ламати двері, вриватися в державну установу, пробивати голови ні в чому не винним людям, труїти їхнім сльозогінним газом, то, напевно, саме в цьому головне питання про події на поліграфкомбінаті "Україна". Адже ми з Вами є свідками того, коли рейдерські захоплення підприємств, установ в останнє п'ятиріччя стали нормою. І від нас із Вами залежить, зупинимо ми це свавілля або дозволимо йому тривати надалі. Коли ніхто в цій країні не може почувати себе під захистом права та закону. Саме такий порядок нав'язали нам Тимошенко і Ющенко наприкінці 2004 року, і саме його вони відрепетирували на комбінаті "Україна". У цьому політичний зміст цієї події.
Чому Янукович не йде на дебати з Тимошенко. Може це страх, що Віктор Федорович не зможе вести полеміку на високому рівні?
Я з Віктором Зі спілкуюся щодня протягом уже багатьох років. Запевняю Вас, що з ним досить важко вести полеміку по професійних питаннях. Тому що якщо він вступає в диспут, то, як правило, досить добре професійно підготовлений. Разом з тим, я ціную в ньому найголовнішу якість - вміння вислухувати різні думки, аналізувати їх і приймати відповідальні рішення. Адже в остаточному підсумку, коли він працював Прем'єр-міністром, вся відповідальність за ухвалені рішення уряду лежали на ньому. А економіка країни в цей період успішно розвивалася. А тепер зрівняємо його з, безумовно, дуже балакучою Тимошенко. Про таких зазвичай говорять: за словом у кишеню не полізе. Однак що з того, що вона наговорила за ці роки, реально виконано? І взагалі, хто потрібен країні: людина, здатна приймати рішення і їх виконувати, або безвідповідальний базікало? Робіть вибір самі.
|