П’ятирічне правління Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко наближається до завершення. Цей експеримент країна пережила, але наслідки – катастрофічні, і кожен українець відчуває їх на собі. Чинна влада залишає після себе «випалене поле» – країну зі зруйнованою економікою, слабкою національною валютою, зубожілим народом та мільярдними боргами.
Заяви прем’єр-міністра про стабільну ситуацію у державі – зухвала та цинічна брехня, тому що основні цифри свідчать про занепад та фактичний колапс економіки країни. У 2009 році промислове виробництво України впало на 27%. І рецесія триває – виробництво повернеться на докризовий рівень не раніше, ніж через 3 роки. Внаслідок тиску та переслідувань з боку влади, жорсткого адміністративного та податкового регулювання, бізнес пішов у «тінь». За різними оцінками, у 2009 році тіньовий сектор зріс з 28% ВВП до 36-50% ВВП. Це мільярди гривень недоплачених податків, які могли б піти на підвищення соціальних стандартів, важливі реформи – медичну, освітню, житлово-комунальну. Попри популістські обіцянки Тимошенко підвищити добробут народу, люди зубожіли, а обібрала їх сама прем’єрка. Рівень життя в Україні падає, за 2009 рік поріг бідності збільшився із 27% до 35%. Це означає, що більше третини населення ледь животіє.
На фоні 40%-го обвалу національної валюти відносно долара та євро, ціни на основні продукти та послуги істотно зросли. 2008 року споживчі ціни зросли на 22%, в 2009 – на 13%. Україна – лідер по даному показнику в країнах СНД та Європи. Водночас, реальні доходи українців впали на 10%. Адже Юлія Тимошенко заморозила прожитковий мінімум, від розміру якого залежать суми соціальних виплат та пенсій. Кабінет Міністрів відмовився підвищити зарплати бюджетникам. Уряд вперто не хоче виконувати закон про підвищення соціальних стандартів, який ухвалила Верховна Рада у листопаді 2009 року під тиском Партії регіонів. Байки Тимошенко про відсутність грошей звучать непереконливо. Кошти можна знайти, наприклад, припинити крадіжки під час закупівель за бюджетні гроші.
Щомісяця зростає безробіття. За інформацією Міжнародної організації праці, кожен десятий громадянин України – безробітний. А заборгованість по невиплаченій зарплаті населенню лише за 2009 рік зросла на 1 млрд гривень - до 1,6 млрд грн. Залишилися на рівні порожніх балачок і обіцянки Тимошенко повернути заощадження ошуканим вкладникам. Мільярди, які виділив уряд на рефінансування банків, поділили між собою самі банкіри, а люди лишилися ні з чим.
Та ж доля спіткала і обіцянки прем’єра відновити кредитування економіки та фізичних осіб. Гроші позичають зараз лише кілька банків, і лише під шалені відсотки.
Така реальна турбота Ю.Тимошенко про звичайних людей. Невиконані обіцянки – ось її головні досягнення у царині соціального захисту.
Степан Старчук
|