Волинь - прикордонна область. Наявність безпосереднього кордону з Європейським Союзом сприяє активному розвитку ділових стосунків із зарубіжними країнами. На сьогодні область економічно співпрацює із понад 80 країнами світу.
Важливим напрямком економічних стосунків з іноземними країнами є інвестиційне співробітництво. Область має досвіт співпраці як з іноземними інвесторами так і зарубіжними фондами. Сьогодні влада намагається розширити інвестиційний потенціал області, докладає усіх зусиль, аби інвестицій на Волинь прийшло якомога більше. На сьогодні обласне керівництво прагне створити умови, які будуть максимально вигідними для обох сторін процесу. Перший заступник голови Волинської облдержадміністрації Олександр Башкаленко вважає, що право на існування має кожен запропонований інвестиційний проект, і влада повинна добре з ним ознайомитися і докласти усіх зусиль щоб втілити його у життя, якщо він того вартий.
Перший заступник губернатора переконаний, що це чиновник повинен бігати за інвестором , а не навпаки. Нещодавно він мав робочу зустріч із заступником голови Національної агенції екологічних інвестицій України Іваном Варгою. Основним завданням цього центрального органу виконавчої влади є формування та реалізація державної інвестиційної політики у сфері охорони навколишнього середовища та регулювання негативного антропогенного впливу на зміну клімату. У компетенції органу також контроль за дотриманням вимог Рамкової конвенції ООН та запровадження механізмів, передбачених Кіотським протоколом до неї, в частині реалізації проектів, спрямованих на охорону навколишнього середовища, залучення інвестицій з цією метою.
Олександр Башкаленко обговорив можливості залучення таких інвестицій на Волинь з метою енергоощадних модернізацій закладів бюджетної сфери. Йшлося також про теплоізоляційні технології, що дозволять зменшити споживання енергоресурсів, а отже й мінімізувати шкідливі викиди в атмосферу. «На сьогодні у державному бюджеті є 380 млн.евро, які Україна отримала завдяки продажу квот згідно з Кіотським протоколом минулого року. Ці гроші нині призначені на технології пониження шкідливих викидів у повітря завдяки впровадженню енергозберігаючих технологій.
Сьогодні у бюджетній сфері активно треба проводити модернізацію, адже використанні джерела енергії відбувається дуже неефективно. Ну наприклад, приміщення облдержадміністрації втрачає в середньому від 30 до 40 відсотків від теплопостачання. Це і не утеплений будинок, вікна, які вже давно відслужити своє, система опалення. На Заході вже давно відмовилися від підземних теплотрас, які, як правило, обігрівають землю, а не приміщення. Це значна економія коштів і розумне господарювання. Якщо взяти по області, то нині еногрозберігаючі технології встановлені тільки на окремих установах.
Днями Прем’єр-міністр наголосив, що бюджетні ресурси необхідно концентрувати на облаштуванні інвестиційних плацдармів, ремонті та реконструкції житлово-комунального господарства, будівництві доріг, телекомунікацій. Наголосив на необхідності спрощення регуляторної діяльності. Тому нашій прикордонній області, як нікому треба активізуватися у цьому напрямку. На сьогодні ми з новими інвесторами уже досягнули попередніх домовленостей про інвестування. Наразі готується пакет пропозицій та їх кошторисна вартість. Звертаються до мене з інвестиційними проектами й іноземні інвестори. Ось, наприклад, нещодавно спілкувався з польськими бізнесменами. Вони прийшли з цікавою ідеєю, вона має право на життя, з цим проектом треба добре ознайомитись, і обдумати як можна його реалізувати. Я думаю, не треба відмовлятися від жодної пропозиції, особливо якщо таке співробітництво принесе нам взаємну користь . Для області це робочі місця, податки, високий економічний потенціал. Що конкретно стосується пропозиції поляків, то вони планують переробляти терикони у Нововолинську. Мають певні технології, аби виготовляти із відвалів цеглу. Гроші залучатимуться в рамках європейських грантів, а ми у разі остаточної згоди, мали би виділити з обласного бюджету 10 % вартості проекту. Я переконаний, що рано чи пізно проблема з енергозбереженням повинна бути вирішена у нашій державі. Тягнути уже нікуди, адже ми не настільки марнотратні, щоб гріти навколишнє середовище, потрібно максимально знизити втрати, і таким чином ми зекономимо бюджетні кошти».
Розмовляла Світлана Задорожна
|